استاد دانشگاه گفت: پیامبر در امر حکومت عدل را در نظر می گرفت و سپس حکم می داد، امام صادق(ع) می فرمایند “ما برای مال اندوزی برانگیخته نشدیم بلکه برای انفاق آمدیم

به گزارش نهج نیوز: حسن رحیم پورازغدی استاد دانشگاه امروز سه شنبه ٢۶ اردیبهشت ماه در همایش “جامعه قرآنی، بصیرت، رسالت ها و آسیب ها” که در حسینیه فاطمه الزهرا(س) سپاه برگزار شد با اشاره به اینکه آنچه در زمان انتخابات مهم است این است که ملت مسئول تعیین سرنوشت خود هستند اظهار داشت: اینکه برخی معتقد به تغییر دولت فعلی یا حفظ آن هستند مهم نمی باشد بلکه مسئولیت پذیری اجتماعی و حضور در انتخابات برای انتخاب فرد مورد نظر مهم است.

وی ادامه داد: امام راحل در مورد انتخابات می فرمایند ” خود تعیین حاکمان از سوی مردم از اهداف انقلاب است”، البته به این موضوع باید توجه کرد که دولت را به دست چه کسی می خواهید بسپارید، زیرا اون مسئول بیت المال، فرهنگ، کار، تحصیلات، اقتصاد و…. مملکت خواهد شد، اما بیش از آن حق رای مردم مهم است حتی اگر انتخاب اصلحی نداشته باشد و خساراتی وارد شود.

استاد دانشگاه تاکید کرد: حضور در انتخابات جز مراحل تکمیلی یک جامعه است، یک ملت در مسیر رشد خود نیازمند حضور در انتخابات و برگزیدن حاکم خود است، با فرض اینکه انتخابی رخ دهد که اشتباه باشد بهتر از سلب انتصاب است، درست در این میان صدماتی وارد می شود اما این امر می تواند به آینده کشور کمک کند، جامعه باید کم کم بالغ شود و باید به این درک برسیم که مسئولیت چهارساله مملکت برعهده خود ماست و هر انفاقی در آن بیافتد مسیولیتش برعهده ما است و نباید کسی را مقصر دانست.

پورازغدی یادآور شد: ما نباید فقط به هنگام انتخابات حضور پرشور داشته باشیم بلکه اصل حضور ما باید در زمان استقرار دولت موجود باشد، در آن زمان باید ارزیابی لازم را کرد، بنابراین باید معیارسنجی کرد و خوب و بد را از هم جدا کرد و آنگاه در صحنه حضور داشت، بنده ترجیح می دهم قدرت بر دست کسی بیافتد که شعار حزب الهی ندهد ولی از او بتوان مسئولیت خواست، در اصل بتواند موضوع اشتغال، گمرک، تحصیلات، ازدواج و…. را حل کند.

وی با بیان اینکه رای امروز در حکم بیعت گذشته است خاطرنشان کرد: رای امروز ما در حکم بیعت با یک گروه یا حزب است، پس باید شاخص ها را شناخته و درست انتخاب کنیم، باید توجه کرد برخی در گذشته چه نظراتی داشتند و امروز چگونه رفتار می کنند، سنت انقلاب ما این نبود که برخی از سران چندین هزار میلیارد پول داشته باشند، همچنین در سنت انقلاب انضای قرارداد مخفیانه نداشتیم، امروز متاسفانه برخی قراردادها همچون قرارداد ٢٠٣٠ آموزش و پرورش مخفیانه امضا می شود.

استاد دانشگاه افزود: در شورای انقلاب فرهنگی متاسفانه برخی افراد حضور دارند که خیلی خیلی خوب هستند، به این معنا که تحت هیچ شرایطی صحبت نمی کنند و هر دولتی می آید طرفدار او هستند، این در حالی است که انبیا الهی معتقد بودند باید مطیع خداوند بود و فقط دستورات خدا را اطاعت کرد.

پورازغدی با اشاره به اینکه بحث توحید می تواند در همه جوانب یک دولت اعم از بانک، اقتصاد، اجتماع، فرهنگ و… باشد تصریح کرد: حاکمانی که در راس امور قرار می گیرند باید به خدا اعتقاد داشته باشند، به گفته قرآن هرگاه ترازو خود را درست کنید انگاه میزان شما درست خواهد شد.

وی ابراز داشت: امروز شرایط اقتصادی جامعه باعث می شود که برخی از دیوار خانه یک مرفه بی درد بالا بروند، مسئولین باید بدانند با موعظه نمی توان بی ناموسی را جمع کرد، شهوت هم جزئی از نیاز انسان است پس باید شرایط ازدواج را برای جوانان فراهم کنند، یک جوان امروز توان ازدواج ندارد آن وقت فلان میلیاردر با زنان بیشمار در ارتباط است.

استاد دانشگاه ادامه داد: یک دولت باید معیار اقتصادی خود را  درست کند وگرنه آسیب های اجتماعی جامعه را فرا می گیرد، حقوق اجتماعی مردم باید رعایت شود، در این میان قرآن که بازگو کننده راه حل تمام این مشکلات است قربانی یکسری مسائل شده است، متاسفانه امروز قرآن تنها برای مسابقات و زیبایی تلاوت استفاده می شود و هیچکس مفهموم آن را نمی فهمد.

پورازغدی با اشاره به اینکه جامعه آرمانی از نظر اسلام این است که هیچکس نباید در هزینه زندگی خود بماند، افزود: در قرآن آمده است” راه حق باید از مسیر درست آن طی شود و نباید از مسیرهای بی راه و مشکوک إن را طی کرد.”

وی در مورد ویژگی های پیامبر در حکومت اسلامی گفت: رسول خدا(ص) همیشه سیره میانه وری را انتخاب می کرد، سنت ایشان هم بر پایه رشد علمی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، اخلاقی، فرهنگی و …. بود، همچنین کلامشان دربرگیرنده همه اقشار بود، به این ترتیب که سعی می کردند با همه صحبت کنند تا روشن سازی و خوب و بد را از هم جدا کنند.

استاد دانشگاه با اشاره به رفتار نادرست برخی از کاندیدها در مناظرات یادآور شد: متاسفانه برخی در انتخابات امام راحل را هم زیر سوال بردند تا از این طریق رای مخالفان نظام را هم بدست بیاورند، اینکه بخواهی با تخریب امام و نظام رای گروه هایی چون منافقین، بهایی، سلطنت طلبان و… را بدست آوردید عین نامردی است، برخی از این کاندیدها فراموش کردند که روزگاری مسئول امنیت این کشور بودند و امضای آنها پای بسیاری از نامه ها هست.

پورازغدی تاکید کرد: پیامبر در امر حکومت عدل را در نظر می گرفت و سپس حکم می داد، امام صادق(ع) می فرمایند “ما برای مال اندوزی برانگیخته نشدیم بلکه برای انفاق آمدیم”، این در حالی است که در جامعه امروز ما یک کارگر معدن با حقوق  ٨٠٠ هزار تومانی باید زندگی کند، آن هم سر وقت حقوق نگیرد و سپس با اعتراضی که می کند محکوم می شود اما فلان آقازاده یا اطرافیان یکی از سران باید میلیاردی وام بدون بهره بگیرد.